דלקות אוזניים?  יש טיפול

כשליש מהילדים סובלים מדלקות אוזניים חוזרות ונשנות,כאבי אוזניים אצל ילד קטן הם חוויה כואבת גם להורה.

דלקת אוזניים מופיעה בד"כ בשנים הראשונות לחיי התינוק- בין גיל 0-3  שנים,לאחר גיל 5 שכיחותה פוחתת.
כ- 35 אחוז מהילדים שמגיעים לרופא בגלל חום, סובלים גם מדלקת אוזניים ורוב הדלקות הן באוזן התיכונה.

ילדים נוטים לחלות בדלקות אוזניים לעיתים קרובות בגלל שהתעלה המחברת ביןהאוזן לחלל הלוע שלהם היא צרה יחסית, ולאוזן אין אפשרות ניקוז טובה אל תוך חלל הלוע.
מסיבה זו, זיהום שמגיע אל האוזן נוטה להצטבר בתוכה ולגרום לדלקת אוזניים

.ישנם גורמים סביבתיים שעלולים להעלות את שכיחות דלקות האוזניים בקרב ילדים:

 • קזאין- שנמצא במוצרי חלב- מגרה את הריריות והן מפרישות ריר. תינוק אינו יודעלקנח את אפו והריר יוצר דלקת באוזניים.

 • בננות, בוטנים ומוצריהם - שמגרים גם הם את הריריות.

 • עישון בקרבת הילד- במיוחד אם מדובר בילד רגיש, מעלה אתהסיכון ללקות בדלקת אוזניים.

 • מציצת מוצץ שעות רבות.

 • שתייה בשכיבה- בגלל קשר אף-אוזן-גרון.וכן, יניקה מבקבוק תינוקות סטנדרטי אשר גורמת להיווצרות ואקום - הואקום שנוצר בבקבוק משפיע על הלחץ בחלל הלוע של התינוק ומקרין אל אוזניו.

  פעמיםרבות במצב של דלקות אוזניים חוזרות או אחרי דלקת אקוטית וחריפה באוזן, מצטברים נוזלים באוזן התיכונה מאחורי עור התוף אשר מעלים את הסיכון לדלקות חוזרות כיון שהם מהווים מצע טוב ותנאי מחיה לחיידקים. אם הנוזלים אינם עוברים מעצמםהם עלולים לפגוע בשמיעה ועקב כך לבעיות בהתפתחות השפה אצל הילד.

 

תשובתה של הרפואה הקונבנציונאלית לטיפול בדלקות אוזניים חוזרות:

 

 • טיפול אנטיביוטי-  למרות שלמעלה מ-50%מדלקות האוזניים נגרמות על ידי וירוסים ועל כן טיפול אנטיביוטיבמקרים אלו אינו יעיל. אנטיביוטיקה מיותרת עלולה לגרום לעלייה בעמידות החיידקים ולתופעות לוואי ותגובות אלרגיות.

 • ניתוח "כפתורים"- אשר כרוך בהרדמה מלאה ובמגבלות לאחריו ולא תמיד פותר את בעיית הנוזלים.

 כיצד לטפל וממה כדאי להימנע?

הרפואה הסינית מציעה טיפול יסודי ויעיל לבעיה:

ניתן לטפל בתינוקות כבר מגיל חודש ולראות מקרים רבים שיפור לאחר הטיפול הראשון. בטיפול רצוי לשלב מספר שיטות: עיסוי / שיאצו / רפלקסולוגיה לחיזוק מערכת החיסון ולהנעת הנוזלים,צמחים בצורה נוזלית הניתנים במינון נמוך על פי הגיל והמשקל, דיקור בעזרת מספר מועט של מחטים הנעשה לפרקי זמן קצרים של מספר שניות (ולא, זה לא טראומתי, התינוקות משחקים או יונקים תוך כדי ובקושי מרגישים...) ושינוי תזונתי לחיזוק מערכת העיכול המשפיעה על המערכת החיסונית.

במצבים מסוימים ניתן להשתמש בנרות הופי (ומאוד מומלץ להגיע למטפל מוסמך ולא לנסות בבית מכיוון שיש מצבים בהם לא  נשתמש בנרות)

נרות הופי הינם נרות חלולים העשויים מדונג דבורים וצמחי מרפא המחטאים ומרגיעים. החמימות שבנר מקלה על הכאב ומאפשרת הזרמת דם ולימפה מוגברת ושיפור יכולת האוזן להתאושש. מטרת הטיפול באמצעותם היא פתיחת התעלות שמחברות בין האף, האוזן והגרון, הנעת הנוזלים וטיפול בנוזלים.

הרפואה המשלימה  מטפלת בשורש הבעיה ולא רק בסימפטומים: "כך אנו מונעים את הסתגלות הגוף לאנטיביוטיקה ואת הסכנה להתפתחותם של חיידקים אלימים". ב כ-08 אחוז מהמקרים יש הקלה משמעותית כבר לאחר מספר שעות, רגיעה בכאב ולילה של שינה. מספר טיפולים מועט מאפשר להיפתר מדלקות חוזרות ונשנות.

 כמה טיפים לטיפול בבית:  

 • מומלץ להימנע ממוצרי חלבפרה, בוטנים, פירות הדר ופירות טרופים, מזון מהיר ושומני, מתוקים ובמקריםרבים גם חיטה ומוצריה.

 • אם הילד נוטל אנטיביוטיקה- גבו את המערכת בפרוביוטיקה - חיידקים ידידותיים החשובים בהגנה על הגוף ונפגעים גם עקב השימושבאנטיביוטיקה.

 • חשוב להימנע משימוש במקלוניאוזניים באופן שגרתי. שימוש קבוע במקלונים אלה נוגד את התנועה הטבעית של יציאתההפרשות מתעלת האוזן החיצונית ועלול לגרום לפקק החוסם את תעלת האוזן. בזמן מחלה, חיטוט בתעלת האוזן עלול לגרום לילד כאבים מיותרים ואינו מסייע בתהליךהריפוי

 • ניתן להקל על כאב האוזניים באמצעים ביתיים כגון:
  טיפות אוזניים טבעיות / טפטוף שמן זית חמים לאוזן או שמן זית חמים שהושרה/ חומם עם שום לזמן מה.

  אז בהחלט אפשר גם אחרת וללא טיפול תרופתי ובמקרים רבים ניתן גם למנוע את הצורך בניתוח כפתורים בשל ירידה משמעותית בשמיעה או דלקות שלא נגמרות.

 למידע נוסף, שאלות וייעוץ: זיו בראשי, מטפלת ברפואה סינית וצמחי מרפא ורפלקסולוגית בכירה,  0620077-450

 

 

"לעבור את החורף בשלום"
 
חיזוק מערכת החיסון אצל תינוקות וילדים
 
מכירים את המשפט: "הילד שלי כל הזמן חולה? ... כל מה שזז באוויר הוא חוטף "
ישנם ילדים שמבלים יותר זמן בבית מאשר בגן או אצל המטפלת.
אנחנו בפתחו של הסתיו וזה הזמן להכין את ילדינו לחורף כי "לעבור את החורף בשלום"
זו לא רק סיסמא
.
למה ילדים חולים יותר?
כיצד ניתן על ידי הרפואה הסינית, רפלקסולוגיה וצמחי מרפא לטפל ולמנוע מחלות?
טיפים לשימוש ביתי עבורכם ההוריo
כל אלו בהמשך המאמר...
 
  
למה ילדים חולים יותר?
 
* מערכת החיסון של הילד עדיין לא בשלה וחשופה למזהמים רבים בעיקר בגנים ובמשפחתונים,
* תינוק במהלך שנתו הראשונה עובר למעלה מ 30 חיסונים, חיסונים אלו מאתגרים את המערכת החיסונית אם גם מכבידים ומחלישים אותה ולעיתים התגובה לחיסון תהיה התפתחות של מחלת חום או חולשה וצינון.
* מערכת העיכול אצל תינוקות איננה בשלה, התזונה שהילד מקבל לעיתים קשה לעיכול וגורמת לחוסר איזון של הגוף ולייצור של ליחה מרובה.
* בשנים הראשונות לחייו עובר הילד מעברים רבים: מהבית למטפלת, לגן הילדים, בית הספר... כל אלו דורשים מהילד התמודדות רגשית לא פשוטה מה שמשפיע באופן ישיר על מערכת החיסון שלו.
*  מחלות ילדים מטופלות בתרופות, לא מעט אנו רואים את השימוש באנטיביוטיקה (לעתים מוצדק ולעתים לא) תרופות אלו יוצרות חוסר איזון בגוף ולעיתים גורמות למצב של מחלה מתמשכת.
 
כיצד אוכל לעזור?
המפגש בקליניקה מתחיל בהיכרות ובתשאול ההורה לגבי ההיסטוריה של הילד . תשאול מסודר ואבחון על ידי הרפואה הסינית מאפשרים לי להגיע לשורש הבעיה ולא להתייחס לסימפטום שמופיע כרגע בלבד. בעיה שלא תיפתר מהשורש, לעולם תחזור שוב ושוב.תחומי הטיפול השונים בהם התמחיתי מאפשרים לי לבחור את הטיפול המתאים ביותר עבור הילד, בד"כ אני משתמשת ב2-3 טכניקות בכל טיפול.
באמצעות רפלקסולוגיה, צמחי מרפא, עיסוי בשמנים ארומתיים, המלצות תזונה ודיקור סיני (אצל ילדים בין מחט אחת לשתיים למשך דקה עד מס דק') אתחיל בחיזוק הילד ןחיזוק מערכת החיסון שלו. במקרים רבים כאשר המחלה רק מתחילה נוכל לעצור את התפתחותה ולמנוע את השימוש בתרופות, בניהן אנטיביוטיקה וסטירואידים.
חשוב להבין כי הטיפול אינו זהה גם בין ילדים אשר סובלים מאותה בעיה, הטיפול מותאם להיסטוריה שעבר הילד, לתרופות שהוא לוקח, למצב הרגשי בו הוא נמצא, לתזונה שלו ועוד.
לאחר שטיפלנו בילד וסלקנו את המחלה נחזקו כדי למנוע הישנות חוזרת של מחלות ונעקוב אחרי מצבו הבריאותי.
כיום אנו מבינים יותר ויותר את הקשר בין התמודדות רגשית של הילדים לבין חוזקה או חולשתה של מערכת החיסון וכמובן שגם כאן יתמוך הטיפול בבריאותו של הילד.
 
טיפים לשימוש ביתי...
*  הקפידו על תזונת ילדיכם: המעיטו במתוקים ובחטיפים. בקרו את כמות מוצרי החלב והמעדנים ודאגו לארוחות חמות המכילות חלבון, ירקות ודגן מזין.
*  מרחו את הילדים בשמנים – הם דוחים פתוגנים המסתובבים באוויר, מקלים על מערכת הנשימה ומחזקים את המערכת החיסונית. שמנים לדוגמא:
   רבינסרה – מצוין למערכת נשימה
   לבנדר – מחזק, מחטא, משתלב נהדר בכל פורמולה.
   איקליפטוס רדיאטה – איקליפטוס עדין, מתאים לשימוש גם בתינוקות. מקל על צינון ואף סתום.
   !!! כמובן שאין להשתמש בשמנים ללא שמן בסיס ויש לבחון את התאמת השמן לילד.
*  אל תחסנו ילד חולה! וכן גם צינון ונזלת יכולים להתפתח למחלה.
חיבוקים, נשיקות, מנוחה בבית – כל כך חשובה ואנו נכנעים ללחץ העבודה כל פעם מחדש. ילד שלא החלים לגמרי ויישאר למנוחה נוספת בבית יהיה ילך שיצא מהר יותר מהמחלה, לא ימשוך   אותה זמן רב על "אש קטנה" וגםאתם בסופו של דבר תפסידו פחות ימי עבודה.
 
אז....בכל שאלה והתייעצות אתם מוזמנים לפנות אלי,
זיו – 054-7700260  
 
ושיהיה רק בבריאות